Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Ekologiczne sąsiedztwo w cenie

Na stres i na smog

Rola zieleni, w szczególności w miastach, jest nie do przecenienia. Doskonale wie­dzą o tym mieszkańcy zabetonowanych i tłocznych osiedli, którzy na każdym kroku szukają okazji do wyjazdu poza miasto. Obcowanie z naturą wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, poprawia kon­centrację, pozwala obniżyć poziom stresu, zrelaksować się i wyciszyć.

Według wielu badaczy stały kontakt z przyrodą ma również niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Spacery po le­sie czy innych terenach zielonych sprzyjają wzmocnieniu układu odpornościowego, regulacji tętna czy jakości snu. Poza tym obecność zieleni przyczynia się do popra­wy powietrza, tworząc w miastach swo­iste enklawy, co ma ogromne znaczenie w walce ze smogiem. Wysoka roślinność stanowi naturalną barierę przed wiatrem, redukuje nadmierny hałas, a także nawil­ża powietrze, co doceniane jest zwłasz­cza w upalne dni. Sąsiedztwo przyrody podnosi również walory estetyczne nie­ruchomości i jest w stanie zatuszować nieatrakcyjne fragmenty budynków. Może też pozytywnie oddziaływać na tworzenie osiedlowych wspólnot. Nikogo więc nie dziwi, że coraz więcej osób ucieka z za­tłoczonych i pozbawionych zieleni centrów miast i poszukuje nieruchomości położonej w malowniczym sąsiedztwie przyrody.

 

Zieleń najważniejsza

Badania wykazują, że zieleń jest dla mieszkańców miast bardzo ważna i to niezależnie od miejsca dorastania. Jednak oprócz aspektów społecznych, tereny zie­lone mają dla nas również duże znaczenie ekonomiczne. Z analiz przeprowadzonych przez Instytut Gallupa w USA wynika, że wartość działki i nieruchomości sąsiadują­cych z takimi obszarami może wzrosnąć nawet o 33 proc. Istnieje prawdopodo­bieństwo, iż o prawie jedną trzecią zwięk­szy się cena nieruchomości położonych w pobliżu zbiorników wodnych. Cieka­wych danych dostarcza również raport szwedzkiej firmy Husqvarna. Według eks­pertów aż 74 proc. Polaków deklaruje, że jest w stanie zapłacić wyższą cenę za mieszkanie czy dom, jeśli będą one zlokali­zowane w sąsiedztwie zieleni. Dla porów­nania, bliskość miejsc związanych z kulturą była ważna dla 22 proc. ankietowanych, sąsiedztwo restauracji dla 19 proc., nato­miast dostępność miejsc rozrywki dla 16 proc. (Husqvarna Global Garden Report 2012). Na istotne znaczenie terenów zielo­nych wskazuje również raport CBOS „Jak Polacy mieszkają, a jak chcieliby miesz­kać”, z którego wynika, że aż dla 33 proc. respondentów najważniejszym kryterium wyboru miejsca do życia jest ilość zieleni i wolnej przestrzeni wokół nieruchomości. Tyle samo ankietowanych zwraca uwagę na bezpieczeństwo okolicy. Przewagę zyskały jedynie funkcjonalność budynku wewnątrz – 56 proc. oraz niski koszt utrzy­mania – 48 proc.

W ciągu ostatnich lat widzimy, jak bardzo zmieniło się podejście klientów do zakupu nieruchomości. Coraz bardziej poszukują oni codziennego kontaktu z przyrodą. Wie­le osób pyta, czy w pobliżu inwestycji są tereny zielone, gdzie będą mogli pospace­rować z dziećmi bądź pojeździć rowerem; ważny jest też widok z okien i zagospoda­rowanie zieleni na osiedlu. To są obecnie bardzo istotne kwestie, które rzeczywiście mogą przesądzić o zamieszkaniu w danej okolicy – zauważa Witold Indrychowski, inwestor osiedla Zielone Rybitwy.

 

Dom obok... użytku ekologicznego

Niestety zakup mieszkania w zielonej okolicy, nie daje pewności, czy po kilku latach w miejsce pięknego krajobrazu nie wkroczy betonowa zabudowa i zamiast połaci zieleni nie zaczniemy obserwować ogromnego centrum handlowego bądź szarego, betonowego parkingu. Nie grozi to jednak obszarom prawnie chronionym, do których należą tereny o wysokich wa­lorach przyrodniczych, m.in. użytki ekolo­giczne, a więc pozostałości ekosystemów, mające istotne znaczenie dla zachowa­nia różnorodności biologicznej. Będą to m.in. naturalne zbiorniki wodne, śródpo­lne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, wydmy oraz stanowiska rzad­kich lub chronionych roślin, zwierząt i krze­wów. W Krakowie znajduje się łącznie 15 użytków ekologicznych, do których należą: Uroczysko w Rząsce, Łąki Nowohuckie, Staw przy Kaczeńcowej, Rozlewisko poto­ku Rzewnego, Dolina Prądnika, Uroczysko Kowadza, Staw Dąbski, Las w Witkowi­cach, Staw w Rajsku, Staw Królówka, Staw przy Cegielni, Dąbrowa, Dolina Potoku Olszanickiego – Łąki Olszanickie, Zakrzó­wek oraz Rybitwy.

Użytek ekologiczny Rybitwy to wyjątkowo dzikie miejsce na mapie Krakowa, obejmu­jące kompleks oczek wodnych wraz z za­drzewieniem – mówi Witold Indrychowski.

Jako inwestor sąsiadującego z użytkiem osiedla, po konsultacji i we współpracy z przedstawicielami Zarządu Zieleni Miej­skiej w Krakowie, dodatkowo postaramy się zapewnić zasilanie wodą deszczową chronionych zbiorników wodnych, co po­zwoli na ich utrzymanie w dotychczasowym stanie. Jest to niezmiernie istotne w czasie postępujących zmian klimatycznych i osu­szania się terenów – dodaje.­

 

 

Autor: Aleksandra Maśnica, PRIME TIME PR
Źródło: Dwutygodnik.KRN.pl,  2020.03.26
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Technologia wirtualnych spacerów ratunkiem dla rynku pośredników nieruchomości.
Artykuł
Technologia wirtualnych spacerów ratunkiem dla rynku pośredników nieruchomości.