Ogniste Wieże
Kompleks Flame Towers znajduje się w mieście Baku, stolicy Azerbejdżanu, który przez swoich mieszkańców określany jest „krainą wiecznego ognia”. Zespół budynków składa się z 3 szklanych wież położonych na wzgórzu nieopodal brzegu Morza Kaspijskiego. Pierwsza wieża, o wysokości 190 m liczy 39 pięter i jest najwyższym budynkiem w Baku oraz Azerbejdżanie. Pełni funkcję budynku mieszkalnego. Znajdują się w niej luksusowe mieszkania z widokiem na centrum miasta. Druga wieża ma wysokość 160 m (37 pięter) i została zaadaptowana pod ekskluzywny hotel dla najbardziej wymagających gości. Ostatnia z wież, mierząca 140 m, (34 piętra), odgrywa rolę biurowca. Przestrzeń u podnóża Ognistych Wież została zagospodarowana pod sklepy i strefę dla mieszkańców. Łączna powierzchnia, na której stoją 3 wieże, wynosi 28 tys. mkw. Zewnętrzne ściany budynków są w całości pokryte ekranami LED, co umożliwia tworzenie efektownych wizualizacji. W nocy budynki wyglądem przypominają płonące pochodnie. Kompleks wieżowców zaprojektowała firma HOK International, a za realizację inwestycji odpowiada przedsiębiorstwo DIA Holding Azerbaijan. Koszt inwestycji szacuje się na 350 mln dolarów.
Biurowiec CMA-CGM
Francuska siedziba CMA CGM, jednej z największych europejskich firm shippingowych, powstała w 2004 r. w Marsylii. Jest to pierwsza wieża zbudowana tam od 30 lat i jednocześnie najwyższy budynek w mieście. Wieżowiec zaprojektowany przez Zahę Hadid jest częścią wielkiego planu przebudowy nabrzeża Marsylii znanego pod nazwą Euromediterranée, której celem jest rewitalizacja miasta poprzez budowę obiektów biurowych, usługowych i mieszkaniowych. Kompleks zlokalizowany jest w pobliżu wybrzeża, w klinie pomiędzy zawieszonymi nad ziemią drogami szybkiego ruchu. 33-piętrowy wieżowiec liczy 147 m wysokości, a w swoim najszerszym miejscu osiąga 75 m szerokości. Budynek, podobnie jak inne projekty autorstwa Zahy Hadid, wyróżnia się atrakcyjną i dynamiczną formą. Energooszczędna fasada z błękitnego szkła nadaje wygiętej bryle lekkości i wdzięku. Obiekt nie jest ograniczony jedynie do funkcji biurowej – znajdują się w nim również audytorium, restauracje, centrum fitness i muzeum morskie.

Biurowiec CMA-CGM, fot. na lic. Wikimedia Commons
Budynek Lloyd's
Wieżowiec znajdujący się dzielnicy finansowej Londynu przy Lime Street jest siedzibą firmy ubezpieczeniowej Lloyd's. Futurystyczny biurowiec zaprojektowany przez Richarda Rogersa powstał w latach 1978-1986. Ze względu na swoją nietypową formę, potocznie nazywany jest The Inside-Out Building – budynkiem wywróconym na drugą stronę. Charakterystycznym elementem wieżowca są znajdujące się na zewnątrz elewacji schody w formie obłych spirali wykonanych ze stali nierdzewnej. Wzdłuż fasady budynku biegną także windy, rury wentylacyjne i instalacje techniczne. Obiekt ma 88 m wysokości, liczy 14 pięter i składa się z 3 wież, którym towarzyszą 3 wieże serwisowe. Całość rozlokowano wokół wysokiego na 60 m atrium. Na dachu budynku znajdują się dźwigi, które pozwalać utrzymać w czystości elewację budynku. Obiekt jest najmłodszą londyńską konstrukcją, która uzyskała najwyższą klasę zabytku miejskiego w 2008 r. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 75 mln funtów.

Lloyds fot. Martin Barona, pexels.com
InterContinental Warszawa
Warszawski wieżowiec InterContinental jest jednym z najwyższych pięciogwiazdkowych hoteli w Europie. Budynek o wysokości 164 m znajduje się przy ul. Emilii Plater 49 w centrum Warszawy. Budynek został wzniesiony w latach 2001-2003 według projektu Tadeusza Spychały, Wojciecha Popławskiego i Willibanda Fürsta. Żelbetową konstrukcję zaprojektowali Johann Meyer i Jerzy Błażeczek. Budynek charakteryzuje jednolita, smukła bryła, utrzymana w ciemnozielonej tonacji. Kolor elewacji nawiązuje do sąsiedniego wieżowca – Warsaw Financial Center. Luksusowy hotel oferuje 414 pokoi, w tym 76 apartamentów przeznaczonych do dłuższego pobytu. Znajdują się tam również: 14 sal konferencyjnych, 2 restauracje, bar oraz kawiarnia. Na piętrze 43. i 44. powstało centrum rekreacji z siłownią, salą do aerobiku, jacuzzi i basenem o wymiarach 6 x 14 m. Jest to najwyżej położony basen w Polsce. W podziemnych kondygnacjach mieści się parking na 175 miejsc. Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł 113 mln euro. W 2016 r. hotel, jako jedyny w Polsce, otrzymał pięć gwiazdek w prestiżowym czerwonym przewodniku Michelina „Main Cities of Europe".

Intercontinental Warszawa fot. Pawel Otfinowski, fot. na lic. Wikimedia Commons
Jin Mao Tower
Wieża Jin Mao jest trzecim najwyższym budynkiem w Chinach, znajduje się w Szanghaju, w dzielnicy Pudong. Postmodernistyczny budynek został zaprojektowany przez amerykańskie biuro architektoniczne, Skidmore, Owings and Merrill w 1994 r. Budynek o wysokości 421 m liczy 88 pięter. Jego elewacja nawiązuje wyglądem do tradycyjnej chińskiej architektury. Została wykonana ze szkła, stali nierdzewnej, aluminium i granitu. Budynek może wytrzymać wiatry tajfunowe o prędkości do 200 km/h oraz trzęsienia ziemi do 7 stopnia w skali Richtera. Wiele elementów konstrukcji budynku nawiązuje do liczby 8, postrzeganej w chińskiej kulturze jako szczęśliwy numer. Główny rdzeń ma kształt ośmiokąta, otoczony jest 8 kolumnami z kompozytów oraz 8 stalowymi kolumnami zewnętrznymi. W wieżowcu znajdują sale konferencyjne i bankietowe, kluby, restauracje, centrum handlowe, hotel oraz pomieszczenia biurowe. Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce 28 sierpnia 1998 r. Koszt jego budowy wyniósł 400 mln dolarów.

Jin Mao Tower, fot. na lic. Wikimedia Commons