Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Dlaczego kominek elektryczny nigdy nie zastąpi tradycyjnego?

Zastąpiły je bardziej funkcjonalne alternatywy w postaci wkładów kominkowych oraz kominków wolnostojących (np. marki Defro Home). Na rynku pojawiły się też inne opcje. Mowa tu o biokominkach i kominkach elektrycznych. Czy cieszą się one dużym zainteresowaniem? Z pewnością takie rozwiązania mogą odpowiadać potrzebom wielu klientów, jednak pozycja tradycyjnych wkładów kominkowych jest na tę chwilę niezagrożona. Kominki zasilane drewnem posiadają szereg zalet. Niestety, ich elektryczne odpowiedniki , ze względu na swoją specyfikę i budowę nie są w stanie przynieść tylu korzyści użytkownikom. Ograniczenia eksploatacyjne kominków elektrycznych są znaczne. W większości przypadków pełnią one tylko funkcję dekoracyjną. Wkłady kominkowe są przeciwieństwem tego i oferują szeroką gamę zastosowań. Kominki opalane drewnem i kominki elektryczne to dwa zupełnie inne urządzenia. Mimo to, że warianty elektryczne są często kreowane na ciekawą alternatywę dla tradycyjnych, to można być pewnym, że nigdy w pełni ich nie zastąpią. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy podstawowe kwestie różniące oba rozwiązania.

 

Możliwości grzewcze

Podstawową różnicą między wkładami kominkowymi a kominkami elektrycznymi są możliwości grzewcze. Kominki zasilane drewnem mogą być wyposażone w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza. W taki sposób otrzymujemy źródło ciepła, które doskonale sprawdzi się jako wsparcie dla systemu grzewczego.

Kominek z płaszczem wodnym to system zintegrowany z instalacją grzewczą budynku. Woda jest ogrzewana w płaszczu okalającym palenisko. Następnie jest transportowana do grzejników lub podłogówki. Sprawdza się to głównie w okresach przejściowych (wiosna, jesień). Takie rozwiązanie eliminuje konieczność uruchamiania głównego źródła ciepła. W ten sposób generujemy oszczędności. Dlaczego? Koszt wytworzą 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka to około 0,1 zł. Jest to najniższa wartość na rynku. Z tego wynika, każdy moment kiedy wytwarzamy energię za pomocą kominka, generuje oszczędności.

System dystrybucji gorącego powietrza jest nieco innym rozwiązaniem. Jest on oparty o system kanałów rozprowadzonych po całym budynku. Powietrze ogrzane w kominku jest nimi dystrybuowane do poszczególnych pomieszczeń. Może się to odbywać grawitacyjnie lub przy pomocy wentylatorów. W pomieszczeniach montowane są anemostaty nawiewne, przez które wywiewane jest powietrze. System dystrybucji gorącego powietrza spełnia podobną funkcję do kominka z płaszczem wodnym, z tą różnicą, że nie może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

 

Niepowtarzalny klimat

Kolejną różnicą między kominkiem elektrycznym a tradycyjnym jest możliwość stworzenia wyjątkowego klimatu w długie zimowe wieczory. Urządzenie elektrycznie nigdy nie zastąpi efektów wizualnych, które towarzyszą procesowi spalania. Przyjemne ciepło emanujące z wkładu kominkowego (największy wybór nowoczesnych kominków Defro Home) i dźwięk trzaskającego drewna to z pewnością aspekty, które należą do największych zalet wkładów kominkowych. 

Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2021.02.01
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Nielegalny czy bajkowy? Historia zamku w Stobnicy
Artykuł
Nielegalny czy bajkowy? Historia zamku w Stobnicy