1 EUR: 4,7073 PLN;1 USD: 4,3341 PLN;1 CHF: 4,7014 PLN
|
O pomoc w spłacie kredytów zaciągniętych na cele wymienione w tabeli mogą się ubiegać wyłącznie małżeństwa (niezależnie od tego, czy posiadają potomstwo), a także osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno:
To jednak nie wystarczy. Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli żadna z osób wnioskujących o kredyt w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie jest: 1) właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego; 2) osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny; 3) osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego; 4) najemcą lokalu mieszkalnego. Istotne jest jednak, aby powyższe warunki spełniać dokładnie w dniu zawarcia umowy o kredyt preferencyjny z bankiem czy spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową. Nie jest bowiem istotne, czy lub kiedy wnioskodawcy byli właścicielami innego lokum. Decyduje tylko i wyłącznie dzień zawarcia umowy o kredyt preferencyjny. Z kolei najemcy lokali mieszkalnych oraz osoby, którym przysługują spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali mieszkalnych, mogą otrzymać kredyt na preferencyjnych warunkach, lecz muszą się jednocześnie zobowiązać, że w ciągu 6 miesięcy rozwiążą umowę najmu bądź doprowadzą do wygaśnięcia prawa lokatorskiego w spółdzielni. Z korzyścią dla nich ustawodawca przewidział, że ów 6-miesięczny termin na rozwiązanie umowy najmu będzie liczony nie od dnia zawarcia umowy o kredyt preferencyjny, tylko od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego finansowanego z kredytu z dopłatami.
Dopłaty stanowią równowartość 50% odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty według stopy referencyjnej, obowiązującej w dniu naliczania dopłaty. Na ową stopę referencyjną składa się WIBOR 3M (trzymiesięczny) oraz marża wynosząca dwa punkty procentowe. W związku z tym stopa referencyjna obowiązująca w I kwartale 2008 r. wynosi 7,37%. Kredyty preferencyjne udzielane są wyłącznie się w złotych. W przypadku mieszkań do 50 m2 oraz domów do 70 m2 podstawę naliczenia dopłaty stanowi cała pozostająca do spłaty kwota kredytu preferencyjnego. Przy większych mieszkaniach/domach państwo bierze na siebie połowę odsetek naliczonych wedle zmiennej stopy referencyjnej jedynie w odniesieniu do powierzchni 50 m2 przy mieszkaniach oraz 70 m2 przy domach jednorodzinnych, choć z kredytów preferencyjnych można korzystać nawet przy zakupie mieszkania o powierzchni użytkowej 75 m2 czy domu - 140 m2. Kredytobiorca spłaca odsetki w wysokości równej różnicy pomiędzy kwotą odsetek naliczonych przez bank według stopy procentowej określonej w umowie kredytu preferencyjnego a dopłatą do odsetek naliczoną według zasad określonych w ustawie. W efekcie kredytobiorcy płacą niespełna połowę odsetek. Podstawa prawna: ustawa z dnia 8.09.2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. nr 183, poz. 1354 ze zm.).
Autor: Tomasz Konieczny Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 434 z dnia 2008-03-06, 2008.03.12
|
|