Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Daleka podróż bez wychodzenia z domu

Styl etno odzwierciedla duszę podróżnika lubującego się w dalekich podróżach do egzotycznej Azji czy Afryki. To styl idealny także dla osób znudzonych utartymi, wnętrzarskimi kanonami Zachodu. Nurt etno daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Należy jednak pamiętać o złotej zasadzie zachowania umiaru, ponieważ granica między dobrym gustem a kiczem jest tu bardzo cienka.

Grunt to pomysł
Początkowo aranżacje wnętrz w stylu etno traktowano bardzo dosłownie – w 100 proc., w każdym najdrobniejszym szczególe odwzorowywano indyjskie, chińskie czy marokańskie pomieszczenia. Z czasem trend ten zaczął ocierać się o kicz. Mieszkanie w centrum Paryża czy Nowego Jorku urządzone na obraz chińskiego hutongu dawało wrażenie wymuszonej ekstrawagancji i sztuczności. Dlatego też z czasem zaczęto odchodzić od pełnego naśladownictwa. Współcześnie nowoczesne wnętrza utrzymane w zachodnim kanonie jedynie wzbogaca się o meble czy dodatki charakterystyczne dla Orientu. Styl etno opiera się na wielokulturowości – nie tylko tej narodowej, ale też pokoleniowej. Wzory zaczerpnięte z pierwszych rysunków w jaskiniach, geometryczne znaki niczym skopiowane z ubrań Azteków, inspiracje safari, odwołania do perskich czy tureckich ornamentów czy nasz rodzimy folklor – to najbardziej rozpoznawalne cechy tego stylu – opowiada Ula Michalak, autorka wnętrzarskiego bloga interiorsdesignblog.com.

Urządzając dom w stylu etno, trzeba jednak pamiętać, że w nurcie tym nie ma miejsca na przypadkowość. Każdy mebel i dodatek, każdy szczegół powinny być częścią wcześniej przemyślanego konceptu. Ściana czy komoda usiana pamiątkami z różnych zakątków świata nie stanowi stylu etno, ponieważ wszystkie elementy muszą zostać starannie dobrane i pasować do siebie nawzajem. Pomysł i umiar to najlepsi doradcy przy aranżacji orientalnych wnętrz.

Kolorystyka
Ze względu na to, że egzotyczne dodatki najczęściej występują w swoich oryginalnych, żywych i czystych barwach, warto umieszczać je na bardziej neutralnych, stonowanych większych powierzchniach, takich jak ściany utrzymane w beżach, szarości, brązach lub bieli. Szara ściana z osadzonym na niej zielonym gąszczem rodem z dżungli będzie stanowić ciekawą kompozycję, a jednocześnie nie przytłoczy innych dodatków i nie porazi swoją jaskrawością. Dobrze prezentować się będzie również na tle szarych ścian biała kanapa z zielonymi poduszkami z marokańskimi frędzlami. Do białych ścian z kolei pasować będą meble wypoczynkowe z klasycznego ciemnego drewna, obite np. pomarańczową tapicerką lub piaskowym beżem z dodatkiem pomarańczowych, brązowych lub jasnozielonych poduszek.

 

Materiały
We wnętrzach w stylu etno powinny królować przede wszystkim naturalne materiały takie jak: rattan, wiklina, drewno i jedwab. Jasna podłoga, wykonana z egzotycznego drewna dobrze komponuje się z ciemnymi, rattanowymi meblami z beżową lub białą tapicerką. Do drewnianych podłóg z wyraźnymi słojami pasują również o akcent ciemniejsze drewniane meble. Jasna posadzka sprawia, że każdy dodatek w pomieszczeniu staje się bardziej wyraźny i lepiej się prezentuje.

Zamiast drewna na podłodze można ułożyć również płytki z gresu polerowanego w odcieniach bieli, brązu i beżu. Kolory te można ze sobą mieszać, tworząc ciekawe, orientalne kompozycje. Okna natomiast można ozdobić bambusowymi roletami lub ciężkimi zasłonami z florystycznymi, jednobarwnymi motywami.

Dodatki
Elementy ozdobne przede wszystkim powinny pasować do siebie nawzajem i tworzyć spójną całość z resztą pomieszczenia. Ponadto ich ilość nie powinna przytłaczać. Warto dobrać kilka komponujących się ze sobą dodatków, nawet wywodzących się z różnych kultur, niż zagracić wnętrze ich nadmierną ilością, tworząc nieopatrznie pomieszczenie w stylu nie etno, ale sklepu z antykami. Dodatki powinny zachować swoje naturalne kolory – odcienie ziemi, zielenie, brązy i beże. Meble mogą zawierać elementy naśladujące np. azjatyckie lub kolonialne formy lub orientalne zdobnictwo. Mile widziane są również kolorowe poduszki, miękkie, barwne tkaniny, ciężkie, duże wazy lub donice, a także oryginalne lampy – zarówno te wiszące, jak i stojące. Z kolei w sypialni może pojawić się obszerne łoże z baldachimem owianym jedwabnymi tkaninami. Styl etno propaguje rękodzieło lokalne i wyroby ludowe. Malarstwo, rzeźbę, plecionki, wycinanki. Takie "ręczne robótki" pięknie mogą podkreślać monochromatyczne nowoczesne czy nawet skandynawskie wnętrza, ocieplą loftowe i industrialne przestrzenie. Jednak total look ze względu na tą mnogość wzorów i kolorów może być dla gospodarzy domu męcząca – trzeba o tym pamiętać – tłumaczy Ula Michalak.
 

 

Autor: Agnieszka Vincenc-Multan
Źródło: KRN.pl,  2015.02.23
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Prądnicka 65 – nowa jakość w prestiżowej dzielnicy
Artykuł
Prądnicka 65 – nowa jakość w prestiżowej dzielnicy