Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Czy warto stawiać wiaty śmietnikowe?

Zalety i wady budowy wiaty lub altany śmietnikowej

O ile budowa wiaty śmietnikowej nie jest prawnie wymagana, należy pamiętać o konieczności segregacji odpadów. Odpady też gdzieś trzeba składować do czasu, w którym zostaną one odebrane przez służby komunalne. Mogą do tego celu służyć budynki gospodarcze, jednakże wydzielenie osobnego obiektu – takiego jak wiata lub altana śmietnikowa – jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem.
 
Montaż tego rodzaju konstrukcji na działce ma wiele zalet. Wiata śmietnikowa pozwala zamaskować miejsce składowania odpadów. Kosze ze śmieciami są ukryte, a dzięki temu posesja wygląda bardziej estetycznie i jest bardziej uporządkowana. Bardziej komfortowe jest również segregowanie odpadów oraz korzystanie ze śmietnika, zwłaszcza w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych.
 
Osłona przed deszczem i śniegiem, ale też przed wiatrem i słońcem, pomaga w utrzymaniu śmietnika w czystości. Dotyczy to w szczególności odpadów bio, które dzięki temu przyciągają mniej insektów i nie rozkładają się tak szybko. Wiaty zabezpieczają też śmieci przed dostępem do nich ze strony zwierząt.
 
Plusem wiat śmietnikowych jest również to, iż formalności związane z ich budową są ograniczone do minimum. Prostota montażu sprawia zaś, że wiatę można postawić szybko i bezproblemowo, dostosowując jej wielkość do własnych potrzeb.
 
Budowa wiaty śmietnikowej wiąże się jednak z koniecznością wydzielenia na posesji miejsca, co przy nieruchomościach o ograniczonym metrażu może być problematyczne. Minusem jest także to, iż budowa wiaty to dodatkowe koszty dla inwestora. Nawet jeśli nie są one wysokie, wiata uszczupli zasoby portfela właściciela nieruchomości. Należy się tu liczyć z kosztami samej wiaty, jak i jej transportem oraz montażem.
 
 

Altany śmietnikowe – jakie przepisy obowiązują?

Warto zauważyć, że przepisy dotyczące wiat śmietnikowych nie określają dokładnie tego, czym jest altana lub wiata śmietnikowa. Obiekty te są uznawane za elementy małej architektury miejskiej. Są zadaszone, obudowane ścianami i mogą, ale nie muszą, być wolnostojące. Co istotne, do postawienia wiaty śmietnikowej nie jest wymagane pozwolenie. Aktualne przepisy zakładają, że wystarczy je tylko zgłosić. Pozwolenie jest wymagane dopiero w przypadku, gdy wiata lub altana przekracza określoną w przepisach powierzchnię.
 
Kwestie związane z wiatami śmietnikowymi są regulowane przez prawo budowlane oraz rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na pewnych nieruchomościach, np. w zabudowie jednorodzinnej, wiaty śmietnikowe można umieścić właściwie w dowolnym miejscu. Na osiedlach wiata śmietnikowa musi się już jednak znajdować w odpowiedniej odległości od budynku oraz od sąsiedniej działki. Nie powinna być zlokalizowana w pobliżu miejsc rekreacji, np. boisk, placów zabaw. Mogą jej też dotyczyć lokalne przepisy, np. regulamin korzystania z osiedlowego śmietnika.
 

Rodzaje wiat śmietnikowych

Możemy wyróżnić kilka typów wiat śmietnikowych ze względu na materiał, z którego są zbudowane. Przede wszystkim należy tu wymienić drewno, stal oraz cegły. Wiata śmietnikowa drewniana powstaje albo w całości z drewna, albo drewno jest w niej surowcem dominującym. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu drewno sosnowe oraz świerkowe. Zaimpregnowane deski są trwałe, choć całość jest mniej odporna niż wiaty śmietnikowe stalowe.
 
Wiaty metalowe powstają z paneli oraz profili stalowych pomalowanych na dowolny kolor. Mogą nawet być wykończone w taki sposób, by wygląd paneli imitował drewno. To konstrukcje wytrzymałe, solidne i trwałe. Produkcją tego rodzaju wiat zajmuje się na przykład firma KAR STAL.
 
Jeśli chodzi o wiaty śmietnikowe murowane, ze względów praktycznych obiekty te są zazwyczaj umieszczane w obrębie ogrodzenia, z furtkami zarówno od strony ulicy, jak i od strony posesji. Dość popularnym, choć nie jedynym, materiałem wykorzystywanym do budowy takich wiat jest cegła klinkierowa.
 
Montażem gotowej wiaty drewnianej lub metalowej zajmuje się zazwyczaj producent lub firma wyspecjalizowana w sprzedaży i stawianiu tego rodzaju konstrukcji. Pierwszym etapem prac jest przygotowanie podłoża. Następnie montowany jest szkielet wiaty. Poprawne przeprowadzenie prac na tym etapie gwarantuje konstrukcji stabilność. Dalsze prace polegają na zabudowie ścian, a potem na montażu furtek lub bramy. Na koniec wykonuje się zadaszenie.
 

Cena wiaty śmietnikowej – ile kosztują takie konstrukcje?

Ze względu na to, iż wiaty oraz altany śmietnikowe nie mają ustalonego standardu, koszty postawienia tego rodzaju konstrukcji są bardzo zróżnicowane. Najtańsza wiata śmietnikowa może się wiązać z wydatkiem kilkuset złotych. Najdroższe warianty to kilka, a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tak drogie mogą być konstrukcje przeznaczone na osiedla mieszkaniowe.

 

Na ceny wiat śmietnikowych wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy tu wskazać rodzaj wiaty śmietnikowej, a także jej wielkość. Prowizoryczny śmietnik z siatki oraz drewnianych słupów będzie o wiele tańszy niż murowana altana śmietnikowa w ogrodzeniu posesji lub na terenie nieruchomości. Co więcej, im większa powierzchnia obiektu, tym większy koszt jego postawienia. Dodatkowe wydatki mogą się też wiązać z przygotowaniem wiaty na zamówienie, gdy klient potrzebuje obiektu o nietypowych wymiarach lub szczególnej konstrukcji. 

Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2022.05.25
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Shopper bag - jakie szoperki będą modne w tym sezonie?
Artykuł
Shopper bag - jakie szoperki będą modne w tym sezonie?