Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Czy księgę wieczystą mogę odnaleźć online?

Dlaczego powinno się sprawdzać księgę wieczystą?

 
Niezależnie od tego, czy przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość z rynku wtórnego, czy też z rynku pierwotnego, dobrze jest zapoznać się z zapisami księgi wieczystej. Dokument ten nie tylko posiada dane dotyczące lokalizacji przykładowo działki, którą zamierza się nabyć, ale także informacje na temat obecnego właściciela. Zdarza się też, że właścicieli jest kilku i aby transakcja kupna/sprzedaży mogła dojść do skutku, potrzebna jest zgoda każdego z osobna. Warto pamiętać, że mieszkania, zwłaszcza te z rynku wtórnego, mają to do siebie, iż mogą posiadać obciążenie hipoteczne. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić wysokość zadłużenia, w jakiej jest ono walucie i jakie warunki należy spełnić, aby móc całkowicie spłacić wierzyciela. 
 
Oprócz tego w księdze wieczystej może też widnieć adnotacja o ewentualnej egzekucji nieruchomości lub, że jest ona obciążona prawami na rzecz osób trzecich. Są to, jak widać ważne kwestie, o których potencjalny kupujący powinien wiedzieć, nim podejmie ostateczną decyzję o zakupie. Do księgi wieczystej warto również zaglądnąć po to, aby upewnić się, czy dane podane w ofercie nieruchomości wystawionej na sprzedaż pokrywają się z informacjami, jakie widnieją w KW. To pozwoli zyskać pewność, że wszystko jest zgodne ze stanem faktycznym, a sprzedający rzetelnie przedstawił wszystko w ogłoszeniu. 
 
Uprzednia weryfikacja księgi wieczystej jest także istotna z punktu widzenia nabywców nowych lokali. W przypadku kupna mieszkania od dewelopera księga wieczysta jest zakładana po zawarciu umowy kupna-sprzedaży. W praktyce ma to miejsce dopiero po wybudowaniu budynku, a tym samym wyodrębnieniu poszczególnych lokali. Dlatego jeszcze przed zawarciem umowy deweloperskiej warto przynajmniej sprawdzić księgę wieczystą gruntu, na którym wznoszona jest inwestycja.
 

W jaki sposób można zweryfikować księgę wieczystą?

 
Jeśli potencjalny nabywca chce sprawdzić księgę wieczystą, w pierwszej kolejności powinien poprosić o jej numer obecnego właściciela. Kwestią wątpliwą będzie oczywiście sytuacja, w której odmówi on podania takich informacji. Wówczas lepiej zawczasu zrezygnować z takiej oferty. 
 
Innym ze sposobów będzie osobista wizyta we właściwym sądzie rejonowym. Ten ustala się na podstawie lokalizacji nieruchomość, która jest obiektem zainteresowania kupującego. Przy każdym sądzie rejonowym funkcjonuje wydział ksiąg wieczystych, który zajmuje się ich zakładaniem oraz prowadzeniem. Aby móc dokonać samodzielnej weryfikacji, nie trzeba mieć wcale specjalnych uprawnień. KW są bowiem jawne i powszechne, co oznacza, że każdy ma prawo do ich wglądu. Niemniej jednak samo przeglądanie księgi zawsze odbywa się w obecności pracownika sądu. Na miejscu można otrzymać odpis w wersji papierowej, który zawierać będzie wyłącznie aktualny stan prawny danej nieruchomości.
 
Księgę wieczystą można również odnaleźć online i jest to zdecydowanie najszybsza opcja, aby dokonać weryfikacji. Dzięki niej można zaoszczędzić wiele czasu, nie tracąc go na dojazdy, ani stanie w długich kolejkach. Co więcej, nie ma potrzeby składania żadnego wniosku, aby uzyskać dostęp do konkretnej księgi wieczystej. Wystarczy wejść na stronę www.ksiegiwieczyste.pl, a następnie wpisać miasto oraz ulicę wraz z numerem lub wybrać wariant, gdzie podaje się numer działki.
 

Dlaczego warto korzystać z internetowych wyszukiwarek ksiąg wieczystych?

 
Wyszukiwanie ksiąg wieczystych online to nie tylko oszczędność czasowa, ale także duża wygoda. Z tym że, aby móc skorzystać z internetowych wyszukiwarek ksiąg wieczystych, należy znać ich numer elektroniczny. Za pośrednictwem portalu www.ksiegiwieczyste.pl istnieje nieodpłatna możliwość pobrania treści KW, które są na bieżąco gromadzone i aktualizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Daje to gwarancję, że treść pobranego ze zbirów dokumentu będzie zgodna z danymi, jakie znajdują się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. 
 
Warto przy tym pamiętać, iż wyżej wymieniona platforma działa przez 24h na dobę 7 dni w tygodniu. Starając się o te dane urzędowo, należy mieć na uwadze zarówno ograniczone czasowo godziny funkcjonowania jednostek, jak i to, że pracują one wyłącznie w dni robocze. Korzystając z wyszukiwarki online, zaledwie w kilka minut można dotrzeć do poszukiwanej księgi wieczystej. Poprawność bazy ksiąg wieczystych przeniesionych do elektronicznej Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych szacuje się na 99,5 proc. Wskaźnik jest zatem bardzo wysoki, co czyni to narzędzie wiarygodnym i niezwykle przydatnym. 
Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2023.03.06
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Zakup nieruchomości inwestycyjnej? Zdecyduj się na pomoc dewelopera!
Artykuł
Zakup nieruchomości inwestycyjnej? Zdecyduj się na pomoc dewelopera!