Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Co zrobić, aby instalacja fotowoltaiczna jeszcze bardziej się opłacała?

Ile kosztuje fotowoltaika i od czego zależy jej cena?

Na pytanie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena waha się zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak duża rozbieżność jest zależna od kilku czynników. Oto one.
 

Zapotrzebowanie energetyczne

Moc instalacji fotowoltaicznej dopasowywana jest indywidualnie do zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego – im moc jest wyższa, tym instalacja droższa.
 

Elementy instalacji

Jednak moc to nie jedyny czynnik, który decyduje o cenie naszej instalacji. Wpływa na nią również jakość poszczególnych elementów wchodzących w skład instalacji - modułów fotowoltaicznych, inwertera, licznika dwukierunkowego, okablowania i konstrukcji mocującej.
 

Miejsce montażu

Koszt fotowoltaiki jest też zależny od miejsca, w którym zostanie ona zamontowana. Droższym będzie montaż na dachu płaskim, gdzie potrzebna jest dodatkowa konstrukcja niż na dachu skośnym, gdzie taka konstrukcja nie będzie nam potrzebna. W sytuacji, gdy nasz dach nie spełnia wszystkich wymagań, należy zainwestować w jego przebudowę lub wzmocnienie, a to również generuje dodatkowe koszty.
 

Projekt i montaż

Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę fotowoltaiki jest również koszt zaprojektowania i montażu systemu. Zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników może stanowić aż 20% całkowitych kosztów.
 
 

Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Skoro wiemy już, od jakich czynników zależy cena przydomowej instalacji fotowoltaicznej, to teraz możemy przejść do najważniejszej części. Mianowicie do tego, co zrobić, by zwiększyć opłacalność fotowoltaiki. Jest na to kilka sposobów. 
 

Dopasowanie mocy do zużycia energii

Wybierzmy taką moc instalacji, aby wyprodukowana przez nią energia w pełni pokrywała nasze średnie roczne zapotrzebowanie na prąd. Warto przeanalizować rachunki z ostatniego roku, a najlepiej dwóch lat i na tej podstawie wyliczyć, ile średnio energii zużywamy. Weźmy przy okazji pod uwagę wielkość domu oraz to, czy zamierzamy w przyszłości zamontować jakieś urządzenia pobierające dużo prądu, na przykład klimatyzację. Dzięki temu nie będziemy przepłacać za prąd pobrany w sieci w sytuacji, gdy dobierzemy za małą moc fotowoltaiki, ani za instalację, kiedy zdecydujemy się na za dużą moc względem naszych potrzeb.
 

Wysokiej jakości komponenty

Producenci cały czas udoskonalają panele fotowoltaiczne, dzięki czemu uzyskują one coraz lepsze parametry. Podnoszą ich odporność na ewentualnie obciążenia i zmieniające się warunki atmosferyczne, których w naszym klimacie nie brakuje. Robią też wszystko, by były one jak najbardziej wydajne i żywotne. Lepszej klasy komponenty gwarantują lepszą wytrzymałość mechaniczną oraz mają wydłużony okres gwarancji. W efekcie przekłada się to na efektywniejszą pracę całej instalacji.
 

Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych

Miejsce, w którym znajdzie się instalacja fotowoltaiczna, ma ogromne znaczenie. Najbardziej opłacalne jest zamontowanie jej w taki sposób, aby panele były skierowane na południe, gdzie w ciągu dnia mamy największe nasłonecznienie. Jeśli jest to niemożliwe, postarajmy się skierować panele na zachód lub wschód. Pamiętajmy też, aby panele ustawić pod kątem 35-40 stopni względem podłoża i nie montować ich w miejscach zacienionych. Spełnienie tych trzech warunków gwarantuje nam, że nasza instalacja będzie produkować maksymalną ilość energii do zainstalowanej mocy.
 

Skorzystanie z programów pomocowych

Dotacja może pokryć znaczną część inwestycji, tym samym zmniejszając nasz wkład finansowy. W ramach dofinansowania Mój Prąd możliwe jest uzyskanie 6 tysięcy złotych na samą instalację fotowoltaiczną. Jeśli wybierzemy rozwiązania dodatkowe jak magazyn energii, pompę ciepła czy ładowarkę do samochodu elektrycznego, wówczas możemy liczyć na jeszcze większe wsparcie finansowe. Beneficjenci Czystego Powietrza mogą liczyć na dotację o maksymalnej wysokości 5 tys. złotych dla podstawowego i podwyższonego poziomu finansowania oraz 9 tys. złotych dla najwyższego poziomu finansowania. Kwota ta nie może przekraczać jednak 50% zakupu i montażu instalacji. To, do którego poziomu finansowania kwalifikuje się beneficjent, zależy od dochodów w gospodarstwie domowym. Środki te nie pokryją całej inwestycji, ale pozostałe koszty można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Jest też program Stop Smog i Agroenergia.
 
 
 
Podsumowując, instalacja fotowoltaiczna przynosi znaczące zyski dla portfela, szczególnie jeśli zestawimy ją z potencjalnymi rachunkami za prąd w skali roku. Cena energii elektrycznej rośnie i na razie nie zapowiada się, by miało się to zmienić. Przed zamontowaniem fotowoltaiki warto jednak wcześniej dobrze przemyśleć, gdzie ma ona stanąć, jak duża ma być jej moc. Polecamy skorzystanie z pomocy fachowców i w zakresie dopasowanie instalacji do swoich potrzeb, i w zakresie jej montażu. Powodzenia! 
 
 
Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2022.12.27
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Home staging okiem ekspertki: to nie zwykłe dekoratorstwo, a zysk dla sprzedającego
Artykuł
Home staging okiem ekspertki: to nie zwykłe dekoratorstwo, a zysk dla sprzedającego