Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Centralne miejsca spotkań

Pobyt w dużych skupiskach sklepów i restauracji nie ogranicza się już do zwykłego kupowania produktów i usług. Dzieje się tak głównie dlatego, że centra handlowe wyszły ze swoich tradycyjnych sprzedażowych ram i stały się swoistymi miejscami spotkań.

Piękne wnętrza, niebanalna architektura. Dzisiejsze galerie handlowe w dużym stopniu różnią się od stalowych brył powstających w Polsce w końcu lat 90-tych. Dlaczego? Jednym z powodów jest to, że zmieniło się przeznaczenie centrów handlowych. Jeszcze kilkanaście lat temu dominującą funkcję w takim obiekcie pełnił supermarket. To wokół niego stopniowo zaczęto tworzyć dodatkowe sklepy i butiki, a z czasem także bary i restauracje. Dopiero w centrach handlowych trzeciej generacji sklep spożywczy przestał mieć funkcję dominującą.

Dziś mamy zupełnie inne potrzeby. Zrobienie zakupów w pierwszym lepszym obiekcie już nam nie wystarcza. Skoro te same sieci sklepów funkcjonują w kilkunastu różnych punktach miasta, to szukamy dla siebie takiego miejsca, które z jednej strony nam się spodoba, a z drugiej, w którym będziemy czuć się dobrze – mówi Łukasz Koprzywa specjalista do spraw retalilu spółki Stanmark Asset Management. Jest coraz więcej osób, które wybierają się do galerii handlowych bez specjalnego powodu. Wizytę w nich traktują jako formę spędzania wolnego czasu – dodaje. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Grupę ATM udowadniające, że to nie zakupy, a rozrywka i spotkania ze znajomymi najbardziej przyciągają Polaków do galerii handlowych. Co przyczynia się do tak dużej popularności kompleksów handlowych, że wolimy spotkać się ze znajomymi w jednej ze stylowych kawiarni dużego multicentrum niż wybrać się na spacer do parku?

Duże znaczenie ma z pewnością fakt, że wiele galerii stanowi przykład świetnie przemyślanej architektury. W kompleksach handlowych wytycza się specjalne alejki, montuje fontanny i dodatkowe obiekty kojarzące się z krajobrazem miejskim. Charakteru każdemu centrum dodają przestrzenie postindustrialne, bo dzięki temu kompleks jeszcze bardziej naśladuje i kojarzy nam się z sercem miasta. W takich miejscach czujemy się dobrze nie tylko podczas zakupów, ale także w trakcie relaksu czy spotkań towarzyskich. Szczególnie popularne są wydzielone, niezatłoczone strefy w wielkich kompleksach handlowych albo tzw. galerie butikowe. Tego typu miejsca pozbawione są tłumów oraz hałasu, dzięki temu zyskują wyjątkowy, kameralny klimat zachęcający do przebywania i wypoczynku. Wielu klientów chwali sobie spokojny nastrój panujący w naszej galerii. Dzięki temu można swobodnie porozmawiać z restauratorami czy spokojnie skonsultować wybór wina. Wbrew pozorom wyprawa do galerii handlowej nie musi wcale wiązać się z przeprowadzaniem zakupów. Nasze statystyki pokazują, że więcej osób odwiedza nas, by przy kawie porozmawiać z rodziną czy przyjaciółmi, a lokalni przedsiębiorcy często umawiają się tu na spotkania biznesowe – mówi Bożena Sztyller przedstawiciel poznańskiej Galerii City Park.

Bez względu na fakt, czy lubimy pojawiać się w centrach handlowych czy też nie, musimy zdawać sobie sprawę, że obiekty te stały się pewną ikoną i stałym elementem wpisanym w strukturę miasta. W dzisiejszych czasach coraz mniej osób zwraca uwagę na odległość ulubionej galerii handlowej od naszego miejsca zamieszkania. Jeśli czujemy się w niej dobrze, to odwiedzamy ją często, nie tylko ze względu na zakupy, ale też przenosimy do niej nasze życie towarzyskie.

Autor: Joanna Zofia Soroko
Źródło: LTM Communications,,  2012.08.20
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Kreatywnie – farby do wnętrz
Artykuł
Kreatywnie – farby do wnętrz