Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

5 najbardziej zaskakujących wieżowców świata

Tokio, Szanghaj czy Teheran to tylko niektóre miasta, które mogą pochwalić się najbardziej okazałymi budowlami na świecie. Liczba kondygnacji oraz materiały, z jakich zostały wykonane, pochłonęły niekiedy miliardy dolarów.
 

DC Tower I

DC Towers, znane również jako Donau City Towers to zespół dwóch wieżowców wybudowanych w centrum Wiednia, po wschodniej stronie Dunaju. Pierwszy z nich, o nazwie DC Tower I, jest obecnie najwyższym budynkiem biurowym w Austrii – liczy 250 m wysokości i 60 pięter. Projekt przygotowała pracownia znanego francuskiego architekta, Dominique'a Perraulta. Charakterystyczny wygląd budynku nadaje mu nieregularna fasada z czarnego szkła. W monumentalnych wnętrzach architekt celowo wyeksponował betonowe ściany i elementy konstrukcyjne, takie jak kolumny i belki usztywniające. Na pierwszych 15 piętrach znajduje się 4-gwiazdkowy hotel sieci ME by Meliá. Na piętrach 16-56 budynku zaprojektowano powierzchnie biurowe, piętra 53–56 dają możliwość zmiany przeznaczenia na 2-kondygnacyjne apartamenty. W wieżowcu znajdują się także: restauracja, bar, centrum fitness i taras widokowy na dachu. Budowa wysokościowca trwała 3 lata, a jego otwarcie miało miejsce w lutym 2014 r. Koszt budowy wyniósł 300 mln euro.
 

Eureka Tower

Eureka Tower znajduje się w centrum Melbourne w Australii. Jest to drugi co do wysokości budynek na półkuli południowej, a także drugi co do wysokości budynek mieszkalny na świecie – konstrukcja o wysokości 297 m liczy 92 kondygnacje, w tym jedną podziemną, i oferuje 556 apartamentów. Przy każdym mieszkaniu znajduje się balkon lub taras z ogrodem. Na pierwszych 11 piętrach zaprojektowano biura, restauracje oraz parking dla 800 samochodów. Na poziomach od 82 do 87 zostały rozmieszczone przestronne apartamenty zajmujące całe piętro, a na 8 najwyżej położonych piętrach okna zdobi 24-karatowe złoto. Na ostatnim piętrze zaprojektowano klub nocny i taras widokowy. W budynku umieszczono 13 wind, które poruszają się z prędkością do 9 m/s – dotarcie na najwyższe piętra zajmuje im ok. 30 s. Fasada budowli wykonana ze szkła i aluminiowych paneli zajmuje powierzchnię 40 tys. mkw. Wieża została zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Fender Katsalidis z Australii.
 

Shanghai Tower

Wieżowiec Shanghai Tower jest najwyższym budynkiem w Chinach oraz drugim najwyższym budynkiem na świecie. Obiekt, znajdujący się w dzielnicy Pudong w Szanghaju liczy 127 pięter i ma 632 m wysokości. Projekt wieżowca opracowały pracownie Gensler i TJA.D, a za konstrukcję odpowiadają biura inżynieryjne Thornton Tomasetti, Cosentini Associates i I.DEA Ecological Solutions. Budowa rozpoczęła się w 2008 r. Choć zakończenie prac zaplanowano na rok 2015, ostatecznie budynek został oddany do użytku w 2017 r. Jego bryła składa się z 9 nałożonych na siebie bloków i nie jest prostą wieżą, lecz skręca się lekko względem własnej osi. W obiekcie o powierzchni użytkowej wynoszącej 220 tys. mkw. znajdują się biura, sklepy, restauracje, sale konferencyjne, powierzchnie handlowe i 3-poziomowy parking podziemny. W wieżowcu zaprojektowano również najwyżej położony hotel na świecie – Shanghai Tower J Hotel firmy Jin Jiang Hotels. Będzie on liczył 258 pokoi zlokalizowanych na piętrach 84-110. Koszt budowy obiektu wyniósł 2,4 mld dolarów.
 

Tokyo Tower

Wieża Tokijska to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w stolicy Japonii. Zlokalizowana jest w parku Shiba w dzielnicy Minato w centrum Tokio. Konstrukcję wzniesiono w latach 1957-1958, a za jej projekt odpowiada Tachū Naitō, który wyraźnie inspirował się wyglądem Paryskiej Wieży Eiffla. Wieża o wysokości 333 m służy do nadawania sygnałów radiowych i telewizyjnych, a także pełni funkcję punktu widokowego. Konstrukcję wykonano ze stali o łącznej masie wynoszącej 4 tys. ton. Całości nadano charakterystyczny, czerwony kolor w celu podwyższenia bezpieczeństwa lotniczego okolicy. Co 5 lat cała konstrukcja jest malowana na nowo, a proces ten zajmuje blisko rok. Główne obserwatorium znajduje się na wysokości 150 m, gdzie dla odwiedzających udostępniono dwupoziomowy taras widokowy. 100 m wyżej znajduje się drugi, mniejszy taras. Pod wieżą stoi czterokondygnacyjny budynek, w którym umieszczono kasy biletowe, sklepy, muzea i galerię sztuki. Ponadto w budynku znajduje się park rozrywki oraz akwarium z blisko 800 gatunkami ryb. Rocznie obiekt odwiedza ponad 3 mln turystów.
 

Wieża Wolności w Iranie

Znajdująca się w stolicy Iranu, Teheranie, wieża Azadi nazywana również Wieżą Wolności ma symbolizować dawną świetność Imperium Persów. Budowla powstała w 1971 r. w celu upamiętnienia 2500-lecia powstania Imperium Perskiego. Pierwotnie nazwano ją Wieżą Pamięci Królów, lecz po Rewolucji Irańskiej w 1979 r. nazwę zmieniono na Azadi, co oznacza „wolność”. Jej realizacja została sfinansowana przez grupę składającą się z 500 największych irańskich przedsiębiorców, a pracę nadzorował irański kamieniarz – Ghaffar Davarpanah Varnosfaderani. Wieża znajduje się na Placu Wolności, gdzie wraz z muzeami i fontannami tworzy Kompleks Kulturalny Azadi o powierzchni 50 tys. mkw. Konstrukcja liczy 50 m wysokości i została wykonana w całości z białego marmuru. Wygląd nawiązuje do bogatej architektury islamskiej, przypominając styl budownictwa z XIV w. W surowych wnętrzach budynku mieści się muzeum z najcenniejszymi eksponatami w kraju, które prezentują różne okresy w historii państwa.

 

 


 

 

 
Autor: Marcin Rymarczyk
Źródło: KRN.pl,  2018.12.07
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Dlaczego warto inwestować w kawalerki?
Artykuł
Dlaczego warto inwestować w kawalerki?