Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Taki był ten 2004 rok

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej wpłynęło na wzrost cen wszelkiego typu nieruchomości i zwiększony ruchu na tym rynku, ale w szczególności w okresie bezpośrednio poprzedzającym sam moment akcesji. Jednocześnie należy zauważyć, że wzrost cen nieruchomości nie był aż tak duży, jak niektórzy przewidywali. Natomiast w późniejszym okresie – niezależnie od faktu, czy wejście Polski do Unii wpłynęło na zwiększenie popytu na dany typ nieruchomości, czy nie – ceny w większości przypadków pozostały na nowym, wyższym poziomie. Kolejnym efektem naszego wejścia do Unii był zauważalny wzrost zainteresowania ze strony inwestorów zagranicznych rynkiem nieruchomości, szczególnie nieruchomościami komercyjnymi, i to zarówno nieruchomościami gruntowymi, jak i obiektami.

W sferze regulacji prawnych istotne, zwłaszcza dla pośredników, zmiany dotyczyły nowej ustawy o gospodarce nieruchomościami, która w nowy sposób określiła umowę pośrednictwa, czyniąc ją „umową nazwaną”. Na nowo również zdefiniowano zawód pośrednika, co niewątpliwie ułatwi wykonywanie czynności związanych z tym zawodem. Inną istotną zmianą są próby dostosowania regulacji prawnych do sytuacji, w której większość polskich gmin wciąż nie ma obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego. Zmiany te miały na celu ułatwienie („bądź utrudnienie”) procedur podziału nieruchomości i kwestii związanych z uzyskiwaniem warunków zabudowy i pozwoleń na budowę.

Na małopolskim rynku nieruchomości sytuację kształtowały te same czynniki, które oddziaływały w skali całego kraju, chociaż napływ inwestorów z terenów Unii nie jest na razie aż tak bardzo widoczny. Niewątpliwie wpływ na taki stan rzeczy mają nieco opieszałe działania władz stolicy regionu w zakresie przyciągania inwestorów do Krakowa i okolic. Wśród tych inwestorów, którzy się pojawili dominują firmy zamierzające rozpocząć inwestycje przede wszystkim w nieruchomości o charakterze komercyjnym, chociaż nie brakuje zainteresowanych rozpoczynaniem inwestycji w nieruchomości przeznaczone na cele mieszkalne. W mijającym roku na terenie małopolski zauważalny był wzrost zainteresowania zakupem gruntów i obiektów o przeznaczeniu komercyjnym, szczególnie tych o charakterze magazynowo-produkcyjnym. Natomiast pewien zastój dał się zauważyć w sferze nieruchomości biurowych, co może się jednak zmienić już w roku następnym. W dalszym ciągu daje się zauważyć duże zainteresowanie inwestorów gruntami przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową, zwłaszcza o charakterze wielorodzinnym.

W przypadku inwestorów indywidualnych, to znaczy takich, którzy poszukują działek pod budowę własnego domu lub gotowych domów, sytuacja w 2004 roku w porównaniu z latami poprzednimi nie uległa istotnym zmianom. W dalszym ciągu największym zainteresowaniem cieszą się północno-zachodnie dzielnice Krakowa i tereny przyległych gmin, w pasie maksymalnie do 20 km od granic Krakowa, nieco mniejsze zainteresowanie wzbudzają obszary położone w południowych częściach miasta i okolic. Wśród osób poszukujących tego typu nieruchomości największym zainteresowaniem cieszą się działki o powierzchni ok. 10-15 arów i domy o powierzchni około 130-180 m. kw., najlepiej parterowe z użytkowym poddaszem. Nie oznacza to oczywiście, że działki czy domy o większych powierzchniach lub położone w mniej popularnych rejonach nie znajdują w ogóle nabywców. Niewątpliwie jednak mniejsze zainteresowanie ze strony kupujących przekłada się na nieco niższe ceny takich nieruchomości i z reguły dłuższy czas, jaki trzeba przeznaczyć na poszukiwanie nabywcy.



Autor: Maciej Brzeziński - Biuro Nieruchomości PÓŁNOC
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 1/2005,  2005.01.14
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Klej niejedno ma imię
Artykuł
Klej niejedno ma imię