Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Luksusowe dzielnice polskich miast

Poszukiwania luksusowych dzielnic polskich miast należy rozpocząć od wytypowania najbardziej pożądanych lokalizacji w kraju, bo to właśnie lokalizacja decydująco wpływa na rangę powstałych na jej obszarze inwestycji. Bez wątpienia będą to miejsca, w których tętni życie, a więc aglomeracje. Perspektywy rozwoju zawodowego przyciągają nie tylko pracowników, ale przede wszystkich inwestorów komercyjnych, spośród których wyłania się najliczniejsze grono mieszkańców najdroższych osiedli. Do prestiżowych punktów na polskiej mapie luksusowych miast z pewnością kwalifikują się Warszawa, Kraków oraz Wrocław. Tuż za nimi plasuje się Poznań i Trójmiasto. Zdecydowany prym wiodą stolice Polski – zarówno była, jak i obecna. Dawne miasta królewskie przyciągają zagranicznych turystów, którzy nierzadko postanawiają nabyć tutaj swoją nieruchomość.
 

Kraków – miasto arystokracji

Najważniejsze dla Małopolski miasto, kolebka architektury i historii wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centrum obfituje w zabytkowe budowle, w tym także mieszkaniowe. Przy najsłynniejszych uliczkach Starego Miasta znajdują się kamienice należące kiedyś do arystokracji, stanowiące „łakomy kąsek” dla koneserów luksusowych wnętrz, skłonnych zainwestować. Większość z nich została jednak zaadaptowana na powierzchnie handlowo-usługowe lub przejęta przez różnego rodzaju instytucje, hotele lub filie muzeów. Zaletą Krakowa jest jego centralizacja – zaledwie kilkaset metrów dzieli Wzgórze Wawelskie, Rynek Główny i Kazimierz, sąsiadujące z cenionymi przez spacerowiczów terenami zielonymi, tj. Plantami, Bulwarami Wiślanymi czy Błoniami. Apartament z widokiem na Wisłę, nieopodal zamku przyciąga każdego, kto kocha miasto, a kawiarnie i słynne lokale to jego pomysł na czas wolny. Na brak wydarzeń kuluralno-rozrywkowych również nie sposób tu narzekać. Teatry, opera i kina zachęcają swoją ofertą miłośników kultury. Warto nadmienić, że Kraków zajmuje jedne z pierwszych miejsc w czołówce najatrakcyjniejszych środowisk dla biznesu, co przekłada się również na tutejszy rynek nieruchomości.

 

Kraków, Rynek Główny 

Poza ścisłym centrum miasta uwagę zwraca jedna z najbardziej luksusowych dzielnic Krakowa – Zwierzyniec, swym zasięgiem obejmujący słynną Wolę Justowską. Tereny należące niegdyś do rodu Chełmskich i Kmitów, a następnie przejęte przez sekretarza Zygmunta I Starego Justusa Ludwika Decjusza, przyciągają zamożnych mieszkańców. Były obszar wiejski poniekąd ocalał przed urbanizacją, dlatego w odległości kilku kilometrów od Rynku Głównego można odnieść wrażenie, że przeniosło się w inny świat. Płynąca nieopodal Rudawa i rozciągający się w tej dzielnicy Las Wolski, stanowią enklawę zieleni. Wolę Justowską stopniowo wykorzystywano pod zabudowę mieszkaniową, a na zakup działki mogli pozwolić sobie biznesmeni, lekarze, prawnicy czy architekci, gotowi przeznaczyć na ten cel ok. 8,520 tys. zł/mkw. Nieobcym widokiem są tutaj okazałe rezydencje i wille z dużymi ogrodami, a nawet basenami. Walorem okolicy jest również jej dobre skomunikowanie z centrum miasta oraz lotniskiem.


[nowa_strona] 

Warszawa – dom w sercu Polski

Najbardziej prestiżowe miasto na mapie Polski, czyli stolica, swoje luksusowe dzielnice zgromadziła po lewej stronie Wisły. Poza Śródmieściem najbogatsze osobistości decydują się na nieruchomości leżące w Wilanowie, Żoliborzu, Ochocie oraz Mokotowie.

Śródmiejską inwestycją Warszawy, o której w ostatnim czasie dużo się mówi m.in. za sprawą Roberta Lewandowskiego, który stała się właścicielem jednego z tamtejszych mieszkań, jest Złota 44. Najwyższy w Unii Europejskiej wieżowiec mieszkalny oferuje rozmieszczone od 9 do 52 piętra apartamenty, których średnia cena za metr kwadratowy oscyluje w granicach 28 tys. zł. Mieszkańcy obiektu mają dostęp do basenów, sal kinowych, gabinetów masażu czy obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Jeszcze do niedawna charakteryzujący się niezagospodarowanymi powierzchniami Wilanów, dzisiaj przechodzi intensywny rozwój. Związane jest to z rozbudową osiedla Miasteczko Wilanów, które zostało zaprojektowane jako miasto w mieście, samowystarczalna jednostka mieszkaniowa. Pionier pierwszy tego typu projektów w Polsce, zdobył Nagrodę za Doskonałość, przyznawaną przez Urban Land Institute. Budowane na podstawie master planu, pomimo trudności ekonomiczno-społecznych, stało się funkcjonalnym osiedlem, stanowiącym integralną miejską całość. Dodatkowo Wilanów jest najmniej zaludnioną dzielnicą Warszawy, co pozytywnie wpływa na komfort mieszkańców.

 

Willa Narutowicza, Fot. na lic. Wikipedia Commons 


Piękny Brzeg, czyli Żoliborz od północy sąsiadujący ze Śródmieściem, jest najmniejszą dzielnicą w stolicy. Założona w XVIII przez pijarów enklawa, swój prawdziwy rozkwit przeszła po odzyskaniu niepodległości. Należące do wojska tereny, po przejściu na własność państwa, okazały się dogodnym obszarem do zbudowania tutaj nowego tworu miejskiego. Zajmujące 30 proc. powierzchni tereny zielone, w tym Sady Żoliborskie, przyczyniły się do atrakcyjności tego miejsca, stąd niesłabnące zainteresowanie wśród osób, poszukujących swojego lokum w Warszawie.

[nowa_strona]

Po przeciwnej stronie znajduje się kolejna z luksusowych dzielnic, okalających Śródmieście – Mokotów. Licząca najwięcej mieszkańców część administracyjna stolicy, utworzona na terenach XIV-wiecznej wsi, w swojej zabudowie posiada zarówno ekskluzywne wille, siedziby ambasad, jak i budownictwo z wielkiej płyty. Na obszarze Mokotowa mieści się także Służewiec Przemysłowy, będący obecnie centrum biznesu z największą liczbą biurowców. Na zagospodarowanie wciąż czeka tutaj granicząca z Wisłą wschodnia część dzielnicy. Do najsłynniejszych terenów rekreacyjnych należą park Morskie Oko i Pole Mokotowskie, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów jest Królikarnia, gdzie podczas insurekcji siedzibę miał Tadeusz Kościuszko.

Ulokowana po zachodniej stronie Śródmieścia Ochota, u swych początków wchodziła w skład królewskiej wsi Wielka Wola. Jej prężny rozwój wiąże się z przecinającymi ją najważniejszymi w XVIII i XIX w. trasami, tj. Drogą Królewską, Nową Drogą Jerozolimską czy Koleją Warszawsko-Wiedeńską. Specyfika dzielnicy uległa zmianie po roku 2000, gdy rozbudowano Kampus Ochota, a w jego skład weszły nowoczesne biurowce (tzw. Ochota Office Park) oraz instytucje naukowe i akademickie.

Najsłynniejsze dzielnice Warszawy zachęciły wiele ważnych osobistości ze świata polityki, biznesu i mediów do wykupienia tutaj swoich posiadłości. Rozsiane po lewobrzeżnej części miasta okazałe rezydencje i ekskluzywne wille, budzą podziw, a niekiedy zazdrość pozostałych warszawiaków, którzy nie mogą pozwolić sobie na mieszkania.

[nowa_strona]
 

Wrocław i Poznań – perły zachodniego rynku nieruchomości

W stolicy Dolnego Śląska największą uwagę oprócz Śródmieścia przyciągają Krzyki. Za sprawą potężnego wieżowca Sky Tower, liczącego 212 m i 50 pięter, rozwinęło się we Wrocławiu centrum dolnośląskiego biznesu o europejskim, a nawet światowym zasięgu. Swoje siedziby mają tutaj największe koncerny, m.in. Samsung, Getin Holding czy itKontrakt. Jednocześnie budynek mieści apartamety, a największy z nich liczy 227 mkw. Ten najpotężniejszy w Polsce obiekt mieszkalno-biurowy z lokalami usługowo-rekreacyjnymi, uchodzi za najbardziej prestiżową lokalizację Wrocławia. Z jego okien roztacza się panorama na całe miasto, a luksus i nowoczesność są synonimami Sky Tower. Nic zatem dziwnego, że na prestiż wynikający z mieszkania w najbardziej okazałym obiekcie Wrocławia, mogą pozwolić sobie nieliczni. Oprócz Sky Tower rozpoznawalnym miejscem na mapie Krzyków jest tor wyścigowy w Patrynicach, gdzie od pierwszych wyścigów konnych w 1907 r., regularnie odbywają się tutaj tego typu imprezy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że to właśnie w tym rejonie mieszczą się uniwersyteckie siedziby i ośrodki życia kulturalnego.

Przedział cenowy dla wrocławskich nieruchomości waha się od ponad 6 do 8 tys. zł za metr kwadratowy (III kwartał 2020 roku), a najwyższą stawką charakteryzują się lokale Starego Miasta, Śródmieścia i Krzyków.

 

Sky Tower, Wrocław



W stolicy Wielkopolski na miano luksusowej dzielnicy zasługuje Sołacz, często nazywany willową kolonią. Zaprojektowane w dolinie Bogdanki przez niemieckiego urbanistę-architekta Josepha Stübbena osiedle ekskluzywnych jednorodzinnych i bliźniaczych domów, w latach 80. XX w. zostało wpisane do rejestru zabytków. Centrum miasta i Sołacz łączy słynna aleja Wielkopolska, gdzie ciąg pieszy z obydwu stron porastają historyczne kasztanowce. Zachowane tutaj tereny zielone (Park Sołacki, Park Wodziczki, Stawy Sołackie) tylko podkreślają urok nadbogdańskiej doliny.

Deweloperzy, architekci i urbaniści wybierający najsłynniejsze dzielnice polskich miast jako tereny pod swoje inwestycje, stają przed wyzwaniem sprostania oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Atrakcyjne miejsce to pierwszy warunek, by zrealizować projekt pretendujący do miana prestiżowego obiektu mieszkalnego. O luksusie w równym stopniu decyduje bryła, jej estetyka i jakość materiałów, które posłużyły do budowy, a wygoda i komfort to jedne z najważniejszych aspektów, na jakie zwracają uwagę nabywcy ekskluzywnych mieszkań, dlatego wszelkiego rodzaju udogodnienia i atrakcje to conditio sine qua non ekskluzywnych inwestycji.  

Autor: Magdalena Hojniak
Źródło: KRN.pl 23-01-2017,  2020.12.14
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Tapety ze zwierzętami – efektowny przepis na wystrój z pazurem!
Artykuł
Tapety ze zwierzętami – efektowny przepis na wystrój z pazurem!